Obilježen blagdan Velike Gospe

Velika Gospa ili svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije obilježava se 15. kolovoza kada diljem Hrvatske mnogobrojni vjernici hodočaste u mnogobrojna marijanska svetišta u čast Blažene Djevice Marije zaštitnice Hrvatskog naroda.

Jedno takvo svetište je i Jasenovac gdje se Velika Gospa slavi od 16 stoljeća, gdje se okupio veliko broj vjernika i hodočasnika iz ostalih naselja Općine Jasenovac kao i Grada Novska , da se poklone Mariji u svom duhovnom miru i molitvi.

Dan Uznesenja blažene Djevice Marije na Nebo započeo je trodnevnom duhovnom obnovom.
Središnje Misno slavlje služio je župnik Tomislav Pavlović župnik Iz Lipovljana. Nakon Misnog slavlja prije blagoslova središtem mjesta krenula je procesija gdje je nošen kip Majke Božje . Kip Majke Božje i zastave tradicionalno su nosili vatrogasci, baklje djevojke i žene obučene u narodne nošnje. Procesija je prošla Trgom kralja Petra Svačić,dijelom Preradovićeve ulice i Štrosmajerovom ulicom. Mještani tih ulica ukrasili su svoje domove slikama Majke Božje i domaćim tkanim ruhom.
U procesiji je Župni zbor crkve UBDM i Sv Nikole uz pomoć puka pjevao marijanske pjesme.
Nakon povratka u crkvu i blagoslova, vjernici su tradicionalno uz pjesmu zbora obilazili oko Glavnog oltara , predani u svojim molitvama i prošnjama.

Na Misnom slavlju pješak , hodočasnik bio je i naš ministar rada, mirovinskog sustava , obitelji i socijalne politike, Marin Piletić, općinska načelnica Marija Mačković koja je čitala i prvo čitanje, načelnica općine Hrvatska Dubica Ružica Karagić kao i mnogi i drugi predstavnici javnog i kulturnog života.
Misu zahvalnicu služio je u 18,00 sati dekan Novljanskog dekanata i Župnik župe Jasenovac , Krapje i Lonja Pejo Oršolić.
Nakon završenog Misnog slavlja u parku je Sportsko ribolovno društvo „Jez „ Jasenovac besplatno podijelio oko 150 porcija fiš paprikaša svima koji su imali potrebu za jelom. Iste je u parku nastavio zabavljati tamburaški sastav Udruge umirovljenika Stari prijatelji.

Na sam blagdan bogata ponuda raznih proizvoda od OPG-a, kao i vrtuljak za najmlađe.
U popodnevnim satima na Zoni malih obrta udruga LD „Patak“ kuhala je čobanac gdje je besplatno podijeljeno oko 400 porcija, te je odigrana KUP utakmica između NK „Jasenovac“ i NK „Košutarica „ iz Košutarice. U večernjim satima održan je glazbeni program u Zoni malih obrta.

Večer prije u nedjelju održana je tradicionalna utakmica „starih i „ mladih“ nogometaša, brojnih generacija koje su igrale nogomet u jasenovačkom kraju koji ima dugu tradiciju igranja nogomet preko 100 godina. završeno je s pjesmom uz zajedničko druženje.
Za najmlađe je bio organiziran zabavni sadržaj.

Na sam blagdan Udruga branitelja Općine Jasenovac otvorila je Spomen sobu hrvatskih branitelja za sve koji su željeli u istoj doživjeti dio događanja iz Domovinskog rata.

Zahvalu svima koji su sudjelovali u organizaciji obilježavanja Velike Gospe u Jasenovcu, od TZ do Udruga civilnog društva koje su sudjelovale u svim događanjima, te bili dobri domaćini, iskazala je općinska načelnica Marija Mačković.