Službene internet stranice Općine Jasenovac

Aktivnosti Narodne knjižnice i čitaonice Jasenovac u 2018.g

  Knjižnica je kao i svake godine bila mjesto okupljanja i suradnje svih mještana Općine Jasenovac. Tijekom godine održano je više različitih programa, koji su odrađeni u suradnji sa osnivačem Općinom Jasenovac, te sa različitim udrugama i institucijama kao što su Turistička zajednica općine Jasenovac, Centar za pomoć i njegu, Osnovna škola Jasenovac i mnogi drugi. Knjižnicu su u 2018. posjetila 254 aktivna korisnika, koji su tijekom cijele godine aktivno i pasivno sudjelovala u programima knjižnice. Tijekom 2018. godine posuđene je  ukupno 2292 knjige, i zabilježeno je 2615 posjeta. Osim posuđivanja knjiga i osobnih dolazaka u prostorije knjižnice, održane su razne radionice tijekom cijele godine, kao i kazališna predstava. Tijekom cijele godine održavala su se i igraonica za djecu, koju su tijekom zimskih mjeseci prekinule sa radom zbog problema sa grijanjem. Fond knjiga u 2018. godini iznosio je 14169 svezaka. Nabava knjižnične građe financirana je sredstvima iz proračuna, i za 2018. godinu iznosila je 26.000,00kn, od čega je 6.000,00 kn financirano od strane Općine Jasenovac, a preostalih 20.000,00 su iznosila sredstva Ministarstva kulture. Tijekom godine nabavljeno je  1009 novih svezaka, od toga je  806 knjiga nabavljeno otkupom ministarstva kulture, a preostali broj svezaka bio je kupljen od proračunskih sredstava.   Projekti koji su prijavljeni  i odobreni u prethodnoj godini bili su;

  • Nabava knjižnične građe – Nabava novih knjiga
  • Dođite u kazalište - Troškovi izvođenja predstave za djecu – „Bremenski svirači“ i podjela darova uoči blagdana Sv. Nikole
  • Obnova krovne limarije – zamjena i popravak dotrajale limarije
  • Ljeto u knjižnici – niz radionica, igraonica i interaktivnih druženja koje su započele tijekom ljeta i nastavile se sve do prosinca
  • Opremanje knjižnice namještajem – Nabava polica za knjige

  Tijekom  studenog održan je i MJESEC HRVATSKE KNJIGE 15.10.-15.11.2018. pod nazivom „BAŠ BAŠTINA“, u suradnji sa Općinom Jasenovac, OŠ Jasenovac i Centrom za pomoć i njegu . Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama ukrašavali torbe za posudbu knjiga, te učili pisati glagoljicom jer je tematika ovogodišnjeg mjeseca knjige bila baština. U suradnji sa Centrom za pomoć i njegu i voditeljicom Jasminkom Dragić korisnici centra su djeci poklonili označivače za knjige poznatije kao „bookmark“ koji su korisnici ukrasili ručnim radom „heklanjem“ te tako dali svoj doprinos te istovremeno djeci približili baštinu i uveli ih u svijet čitanja. Knjižnica je tijekom 2017./2018. omogućila i otvaranje novih radnih mjesta preko Javnih radova, tako su tijekom 2017./2018. godine bile zaposlene 4 osobe, a do kraja 2018. godine još 4 osobe, od kojih je jedna primljena na stručno osposobljavanje  i nastavlja sa radom u 2019. godini. Tijekom mjeseca rujna knjižnica je dobila i novog vršitelja dužnosti ravnatelja, te ja na tom radnom mjestu sada zaposlena Sanja Radić, dok je prethodno tu dužnost obavljala Tanja Šimičić. Tijekom  studenog održan je i MJESEC HRVATSKE KNJIGE 15.10.-15.11.2018. pod nazivom „BAŠ BAŠTINA“, u suradnji sa Općinom Jasenovac, OŠ Jasenovac i Centrom za pomoć . Učenici su zajedno sa svojim učiteljicama ukrašavali torbe za posudbu knjiga, te učili pisati glagoljicom jer je tematika ovogodišnjeg mjeseca knjige bila baština. Uz prethodno odobrena sredstva u iznosu od 120.000,00 kn  od strane Ministarstva kulture, početkom 2019. knjižnica je prijavila nove projekte, te se nada pozitivnom rješavanju istih kako bi tijekom godine mogla riješiti trajni problem grijanja. Prijavljeni projekti su ;

  • Idemo u kazalište – održavanje kazališnih predstava u Pučkom domu
  • Društvene aktivnosti –mogućnost održavanja različitih radionica
  • Sanacija grijaćih objekata – obnova stare infrastrukture
  • Opremanje namještajem – zamjena dotrajalog namještaja